Belgia s-a calificat la EURO 2020

Belgia

Belgia este prima echipa care s-a calificat la EURO 2020 dupa ce a invins Nationala San Marino cu 9-0. In acest moment, Belgia are 21 de puncte dupa 7 meciuri in Grupa I de calificare, 29 de goluri marcate si doar 1 primit. Pe locul 2 in grupa se afla Rusia cu 18 puncte si Cipru pe locul 3 cu 10 puncte. Primele 2 echipe din fiecare grupa se califica la EURO 2020, iar matematic Cipru nu o mai poate depasi pe Belgia in grupa, chiar daca echipa lui Hazard ar pierde toate meciurile urmatoare. Multi spun ca grupa Belgiei a fost foarte usoara, la fel cum este cea a Angliei, dar norocul tine cu echipele mari la tragerile la sorti.

Sper ca Romania sa fie langa Belgia la EURO 2020 si sa ne bucuram de fotbal de calitate inca o data dupa multi ani de seceta. M-am saturat sa vad alte echipe nationale si sa imi aleg la fiecare turneu final cand Olanda, cand Germania, in loc sa tin cu echipa mea care nu mai este in top de ani buni. Daca in trecut, mai aveam cluburi de fotbal care tineau steagul sus prin Europa League sau Champions League, acum suntem la cel mai jos nivel din ultimii 30 de ani.

Romania se afla pe locul 3 in Grupa F de calificare cu 10 puncte dupa 6 meciuri si cu sanse reale de calificare daca invingem Norvegia si Suedia. Spania se afla pe locul 1 in aceasta grupa cu 18 puncte din 6 meciuri si golaveraj 17-3.

Unde se va desfasura EURO 2020?

Campionatul European de Fotbal de anul viitor se va desfasura incepand din 12 iunie 2020 si va dura pana pe 12 iulie 2020. Meciurile se vor juca pe mai multe stadioane din Europa, iar noi, romanii vom putea viziona cateva partide de fotbal de top pe Arena Nationala. Informatiile despre orasele si cate meciuri se vor juca pe fiecare stadion le gasiti mai jos

Va castiga Belgia un turneu final?

Belgia este vazuta ca mare favorita la fiecare turneu final la care participa, doar ca se pierde pe parcurs. Are un inceput furtunos de Campionat Mondial sau European de fotbal si cand ajunge la fazele eliminatorii se incurca de echipe care nu au un nume mare. Un exemplu bun este meciul Elvetia 5-2 Belgia din Liga Natiunilor, unde elvetienii au facut ce au vrut cu apararea belgienilor.

La EURO 2016, Belgia arata foarte bine si a ajuns pana in sferturi unde a intalnit Tara Galilor. Belgia a deschis scorul prin Nainggolan in minutul 13, numar cu ghinion pentru belgieni in ziua respectiva. Tara Galilor a intors scorul si a castigat cu 3-1 prin golurile marcate de Ashley Williams in minutul 30, Hal Robson-Kanu in minutul 55 si Sam Vokes in minutul 85.

Fundasii belgieni credeau ca Bale este cel mai mare pericol pentru ei, dar Hal Robson-Kanu a fost cel care a facut diferenta. In minutul 55 a primit o pasa de Ramsey si cu o fenta scurta trimit 2 fundasi belgieni la plimbare si inscrie cu siguranta. Asta a fost inceputul sfarsitului Belgiei la EURO 2016. Oare va ajunge Belgia in semifinale la EURO 2020?