Cupa Mondială de fotbal în cifre

Franta si Croatia la Mondiale

1. Doar un singur meci de fotbal din 64 de la Cupa Mondială s-a terminat 0-0, iar acesta a fost Franța-Danemarca. Amândouă echipele aveau nevoie de un rezultat de egalitate ca să se califice din grupe, iar Peru și Australia sa plece acasă.
2. Luka Modric a câștigat Balonul de Aur de la Mondiale. Ultimii 5 din 6 câștigători ai acestui trofeu au fost cei care au obținut medalia de argint, așa cum a fost cazul lui Messi acum 4 ani, când Germania câștiga Campionatul Mondial. Singura excepție a fost Forlan, în 2010, când Uruguay a ocupat locul 4 la Mondiale, dar Forlan a câștigat Balonul de Aur.

3. Raphael Varane, până la vârsta de 25 de ani, a câștigat de 4 ori Champions League, de 2 ori La Liga, de 3 ori UEFA Super Cup, de 3 ori FIFA Club world, Cupa Spaniei în 2014 și acum are în palmares și Cupa Mondială.
4. Olivier Giroud nu a tras niciun șut pe poartă în 546 de minute jucate la Cupa Mondială. Dar nu este singurul francez care a reușit acest record negativ. Stéphane Guivarc’h a jucat pentru Naționala Franței la Mondialul din 1998 în sferturi, semifinale și finală și nu a tras nici măcar un șut pe poartă. Poate e o tactică a francezilor de a juca cu un atacant fantomă.

5. Kylian Mbappé a câștigat trofeul de cel mai bun tânăr jucător de la Mondiale. Mai jos aveți lista cu toți jucătorii sub 21 de ani care au avut șanse teoretice la acest trofeu: